Jak na izolaci základů garáže nebo zahradního domku?

Postup izolace základů garáže a zahradního domku:

  1. Penetrace
  2. Hydroizolace
  3. Adhézní můstek
  4. Samonivelační stěrka

Stavba montované garáže, zahradního domku či přístřešku je velmi jednoduchá. Výhodou tohoto typu staveb je jejich naprostá bezúdržbovost, kdy se roky nebudete muset starat skutečně o nic, co se konstrukce garáže či zahradního domku týče. Určité problémy by vám však mohla způsobit podlaha, respektive betonová základová deska. Abyste zajistili její maximální odolnost, bude rozhodně lepší pustit se do jejího zaizolování. V dnešním článku si povíme, jak na to.

Krok 1 – Penetrace

Penetrace betonové desky

Základním krokem je penetrace betonu. Ač jde o krok, který se zdá být zbytečný a bude po dokončení prakticky neviditelný, je velmi důležitý. Penetrační nátěr totiž beton sjednotí, zvýší jeho přilnavost a celkově připraví betonový povrch k další práci. Penetraci betonu tedy rozhodně nevynechejte. Naopak se bez jejího dokončení nepouštějte do dalších kroků. Začněte tím, že beton očistěte od případných uvolněných částí, které důkladně odstraňte. Například výkonným, ideálně průmyslovým, vysavačem. Chybu neuděláte také při použití odmašťovacího prostředku. Pak beton nechejte pořádně vyschnout.

Na suchý beton následně můžete nanést samotnou penetrační vrstvu. Pořádně si prostudujte návod přiložený u penetračního nátěru. Někteří výrobci doporučují nátěr ředit, jiní ne. Řiďte se tedy postupem uvedeným u konkrétního výrobku. Samotný nátěr pak se pak provádí válečkem nebo štětcem.

Opět bude následovat čekání. Tentokrát na vyschnutí penetračního nátěru. To bude trvat několik hodin. Připravený povrch poznáte tak, že se stane matnějším. Na dotek pak musí být samozřejmě suchý. Nezůstaňte ale u jedné vrstvy. Podle doporučení výrobce pokračujte s další.

Krok 2 – Hydroizolace

Hydroizolační nátěr

Dalším krokem, který budete aplikovat na již napenetrovaný betonový povrch, je izolace proti vlhkosti. Její hlavní účel je zřejmý. Právě tato vrstva zabrání vniknutí vniknutí vody a vlhkosti do konstrukce. Doporučujeme zvolit mrazuvzdorný hydroizolační nátěr. Například tekutou lepenku, která je vhodná právě na beton či zdivo. Tekutá hydroizolace je v při přípravě podkladu pro stavbu garáže či zahradního domku ideálním řešením. Pohodlně se nanáší a funguje spolehlivě. Tento typ izolace můžete používat v exteriéru i v interiéru.

Při nanášení nátěru se opět řiďte doporučením výrobce. Materiál rozmíchejte a štětcem, válečkem nebo případně hladítkem aplikujte přímo na napenetrovaný beton. Nátěr se vhodné aplikovat ve dvou vrstvách, a to takzvaným křížovým způsobem, kdy materiál poprvé natřeme zprava dolů a následně zleva nahoru. Jde zkrátka o to, aby se směry střídaly.

Mezi těmito nátěry si dejte odstup několik hodin. S aplikací druhé vrstvy začněte v momentě, kdy je první nátěr ještě vlhký. Nezapomeňte také na to, že izolaci byste měli natřít také na pár centimetrů stěny. Zabráníte tím vniknutí vody do podlahy kolem rohů. Rohy místnosti pak vyslužte dilatační páskou, která se vkládá do čerstvě nenesené první vrstvy hydroizolace. Následovat bude zatím nejdelší čekání. Izolaci bude totiž potřeba nanést v další vrstvě. Avšak až ve chvíli, kdy bude první dvojvrstva suchá. Kompletní vyschnutí může trvat až 3 dny.

Krok 3 – Adhézní můstek

Aplikace adhézního můstku. Je to velmi snadný úkon podobně jako nanášení penetračního nátěru. Postačí jedna vrstva. Jde o velmi přilnavý typ nátěru, který zajistí spojení obou podkladů. Zpevňuje nesoudržné povrchy, sjednocuje savost porézních podkladů a vytváří pevnou a přilnavou vrstvu.

Krok 4 – Samonivelační stěrka

Samonivelační stěrka pro montované garáže
Samonivelační stěrka

Dalším krokem bude nanesení samonivelační vrstvy. Tentokrát už zvolte materiál, který je určený přímo pro exteriéry. Jde o vrstvu, která bude sloužit jako podklad pod dlažbu. Pokud budete finální vrstvu napojovat přechodem k jiné, pak je potřeba připravit přechodové lišty.

Aplikací tohoto materiálu ovlivníte výšku následné dlažby. V této chvíli si tedy zvolte, jak vysoko by dlažba měla být umístěna. Toto je podstatné především pro plynulý přechod mezi venkovní a vnitřní dlažbou. Našim cílem je zamezit přílišnému schodu.

Samonivelační stěrka se prodává pytlovaná a po smíchání s vodou v předepsaném poměru vytvoří tekutou směs vysoké viskozity, díky čemuž se hmota jednoduše srovná do roviny. Samonivelační stěrka je rychle tuhnoucí, během 24 hodin je zpravidla pochozí. Materiál nanášíme v pruzích, které od sebe budou vzdáleny 20 až 30 centimetrů. Následně je rozetřete k sobě pomocí zubové stěrky, díky které dorovnáte požadovanou hloubku. Takto urovnaná stěrka se následně finálně dorovná ježkovým válečkem, který jí rovněž odvzdušní. Pracujete se stěrkou rychle a v etapách, abyste ježkovým válečkem již tuhnoucí stěrku.

Tato finální vrstva před pokládáním dlažby bude schnout asi 3 dny. Zabraňte při schnutí, aby na povrch dopadaly sluneční paprsky. Hmota by totiž mohla vyschnout příliš rychle, což by bylo na škodu.

Následně můžete přejít k aplikace závěrečné vrstvy podlahy vaší garáže nebo zahradního domku.